UZP1H3R3MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZP1H3R3MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UZP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.5 mA @ 10 kHz