UZR0G100MCR1GB
Nichicon
Product No:
UZR0G100MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 4V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UZR
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C