UZR0G470MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZR0G470MCL1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Series UZR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz