UZR0J220MCR1GB
Nichicon
Product No:
UZR0J220MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UZR
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz