UZR0J470MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZR0J470MCL1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5345
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UZR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 67.5 mA @ 10 kHz