UZR1H100MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZR1H100MCL1GB
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Payment:
In Stock : 323
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz