UZS0J101MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZS0J101MCL1GB
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Payment:
In Stock : 27505
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 105 mA @ 10 kHz