UZS1A470MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZS1A470MCL1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Payment:
In Stock : 1176
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 78 mA @ 10 kHz