UZS1C100MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZS1C100MCL1GB
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Payment:
In Stock : 1397
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 34.5 mA @ 10 kHz