UZS1H2R2MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZS1H2R2MCL1GB
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Payment:
In Stock : 1505
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.5 mA @ 10 kHz