UZT1A220MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZT1A220MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 675
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UZT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36 mA @ 10 kHz