
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-10-1A4-T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.163
7.163
10
5.72945
57.2945
25
5.44274
136.0685
50
5.29948
264.974
100
4.58337
458.337
250
4.296888
1074.222
500
4.082036
2041.018
1000
3.938804
3938.804
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 100gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-10 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |