
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-10-1C4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.484
4.484
10
3.96055
39.6055
25
3.69626
92.4065
50
3.52032
176.016
100
2.99231
299.231
250
2.728324
682.081
500
2.552289
1276.1445
1000
2.464281
2464.281
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 300,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 100gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-10 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |