
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-105-1A5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.016
5.016
10
4.00995
40.0995
25
3.8095
95.2375
50
3.70918
185.459
100
3.20796
320.796
250
3.007472
751.868
500
2.857087
1428.5435
1000
2.756834
2756.834
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 300,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 240gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.815" (20.7mm) |
| Base Product Number | V-105 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |