
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-115-1A4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8925
4.8925
10
3.91305
39.1305
25
3.71716
92.929
50
3.61931
180.9655
100
3.13025
313.025
250
2.934626
733.6565
500
2.787908
1393.954
1000
2.690077
2690.077
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.031" (0.79mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 15gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 300,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 120gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.815" (20.7mm) |
| Base Product Number | V-115 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |