
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15-1B6-K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4955
7.4955
10
5.9983
59.983
25
5.69886
142.4715
50
5.54876
277.438
100
4.798925
479.8925
250
4.498934
1124.7335
500
4.274012
2137.006
1000
4.124036
4124.036
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 80gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 400gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |