
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15-1E5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8355
4.8355
10
4.26835
42.6835
25
3.9843
99.6075
50
3.79449
189.7245
100
3.22525
322.525
250
2.940706
735.1765
500
2.750972
1375.486
1000
2.656105
2656.105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |