
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15-2C25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.477
3.477
10
3.21005
32.1005
25
3.00922
75.2305
50
2.94234
147.117
100
2.340515
234.0515
250
2.206774
551.6935
500
2.073052
1036.526
1000
1.939302
1939.302
5000
1.805551
9027.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPST-NC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |