
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15-3B6-K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5265
6.5265
10
5.22405
52.2405
25
4.96318
124.0795
50
4.83246
241.623
100
4.17943
417.943
250
3.918218
979.5545
500
3.722309
1861.1545
1000
3.591694
3591.694
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 80gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 400gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |