
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-154-1A6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.712
4.712
10
4.1591
41.591
25
3.8817
97.0425
50
3.69702
184.851
100
3.14241
314.241
250
2.865124
716.281
500
2.680292
1340.146
1000
2.587866
2587.866
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.157" (4.0mm) |
| Overtravel | 0.062" (1.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 25gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 400gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.738" (18.7mm) |
| Base Product Number | V-154 |
| Differential Travel | 0.060" (1.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |