
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-154-1C5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8115
6.8115
10
5.45205
54.5205
25
5.17978
129.4945
50
5.04336
252.168
100
4.36183
436.183
250
4.08918
1022.295
500
3.88474
1942.37
1000
3.748434
3748.434
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.157" (4.0mm) |
| Overtravel | 0.062" (1.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 14gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 125gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.738" (18.7mm) |
| Base Product Number | V-154 |
| Differential Travel | 0.060" (1.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |