
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15G1-1E5-T-K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6025
6.6025
10
5.28105
52.8105
25
5.01676
125.419
50
4.88471
244.2355
100
4.224555
422.4555
250
3.960512
990.128
500
3.762494
1881.247
1000
3.630482
3630.482
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 20,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 100mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |