
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-15G3-1A5-T-K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.631
6.631
10
5.30575
53.0575
25
5.04032
126.008
50
4.90751
245.3755
100
4.24441
424.441
250
3.979094
994.7735
500
3.780145
1890.0725
1000
3.647506
3647.506
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.354" (9.0mm) |
| Overtravel | 0.079" (2.0mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 6.118gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 20,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 70gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) |
| Base Product Number | V-15 |
| Differential Travel | 0.110" (2.8mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 100mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |