
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-211-1C6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 21A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.4075
8.4075
10
6.7298
67.298
25
6.39312
159.828
50
6.22478
311.239
100
5.38365
538.365
250
5.04716
1261.79
500
4.794802
2397.401
1000
4.626566
4626.566
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | V |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 400gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) |
| Base Product Number | V-211 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 21A (AC), 600mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |