V05E14PL1A
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E14PL1A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RAD VARISTOR 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1J
Series LV UltraMOV™
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 MHz