V05E25PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E25PL1T
Description:
RADIAL VARISTOR 05MM ROHS/LEAD F
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 2.5J
Series LV UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 750 pF @ 1 MHz