V05E30PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E30PL1T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RAD VARISTOR 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 3.1J
Series LV UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 51.7 V
Varistor Voltage (Min) 42.3 V
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Capacitance @ Frequency 650 pF @ 1 MHz