
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E35P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 56V 500A DISC 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.35435
3.5435
25
0.32376
8.094
100
0.241015
24.1015
250
0.218424
54.606
500
0.180766
90.383
1000
0.135574
135.574
2500
0.124279
310.6975
5000
0.116746
583.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 4.5J |
| Series | LV UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 500 A |
| Maximum AC Volts | 35 V |
| Maximum DC Volts | 45 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 61.6 V |
| Varistor Voltage (Min) | 50.4 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 56 V |
| Capacitance @ Frequency | 550 pF @ 1 MHz |