V05E40PL2A5
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E40PL2A5
Description:
VARISTOR 68V 500A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 5J
Series LV UltraMOV™
Package Tape & Box (TB)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 MHz