
Littelfuse Inc.
Product No:
V05E42AUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 68V 400A DISC 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3439
3.439
25
0.32072
8.018
100
0.256595
25.6595
250
0.23826
59.565
500
0.20159
100.795
1000
0.155772
155.772
2500
0.142025
355.0625
5000
0.132867
664.335
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 5J |
| Series | Automotive, AEC-Q200, AUMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 400 A |
| Maximum AC Volts | 42 V |
| Maximum DC Volts | 50 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 74.8 V |
| Varistor Voltage (Min) | 61.2 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 68 V |
| Capacitance @ Frequency | 500 pF @ 1 MHz |