V05P95AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V05P95AUTO
Description:
VARISTOR 150V 400A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 4J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 MHz