V05X150E
Littelfuse Inc.
Product No:
V05X150E
Description:
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4402
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 11J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz