
Littelfuse Inc.
Product No:
V05X150E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2793
2.793
25
0.25536
6.384
100
0.190095
19.0095
250
0.172254
43.0635
500
0.142538
71.269
1000
0.106904
106.904
2500
0.098002
245.005
5000
0.092055
460.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 11J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |
| Capacitance @ Frequency | 110 pF @ 1 kHz |