V05X230E
Littelfuse Inc.
Product No:
V05X230E
Description:
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 17J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 80 pF @ 1 kHz