V05X275EL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V05X275EL1T
Description:
RADIAL VARISTOR 5MM ROHS/LEAD FR
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 21J
Series Xtreme Varistor
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number V05X275
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 kHz