
Littelfuse Inc.
Product No:
V05X300E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.30305
3.0305
25
0.27702
6.9255
100
0.206055
20.6055
250
0.186694
46.6735
500
0.154527
77.2635
1000
0.11589
115.89
2500
0.106229
265.5725
5000
0.099798
498.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 23J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 300 V |
| Maximum DC Volts | 385 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 517 V |
| Varistor Voltage (Min) | 423 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 470 V |
| Capacitance @ Frequency | 65 pF @ 1 kHz |