V07E130L2A
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E130L2A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 205V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 12.5J
Series UltraMOV™
Package Tape & Box (TB)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 MHz