V07E140P
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E140P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 220V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 13.5J
Series UltraMOV™
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 MHz