V07E175PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E175PL1T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 270V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 17J
Series UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 MHz