V07E230L2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E230L2T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 360V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 20J
Series UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz