V07E250PL1T5
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E250PL1T5
Description:
RADIAL VARISTOR 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 25J
Series LV UltraMOV®
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz