V07E25PL1T7
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E25PL1T7
Description:
RAD VARISTOR 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 5.5J
Series LV UltraMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 1500 pF @ 1 MHz