V07E300PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E300PL1T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 30J
Series UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 385 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 517 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 MHz