V07E30PB7
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E30PB7
Description:
RAD VARISTOR 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 7J
Series LV UltraMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 51.7 V
Varistor Voltage (Min) 42.3 V
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Capacitance @ Frequency 1350 pF @ 1 MHz