Home / Varistors, MOVs / V07E320PL1TX2855
V07E320PL1TX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E320PL1TX2855
Description:
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 32J
Series UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 561 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Capacitance @ Frequency 65 pF @ 1 MHz