
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E42AUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 68V 800A DISC 7MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.39615
3.9615
25
0.36974
9.2435
100
0.29583
29.583
250
0.274664
68.666
500
0.232408
116.204
1000
0.179588
179.588
2500
0.163742
409.355
5000
0.153178
765.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 11J |
| Series | Automotive, AEC-Q200, AUMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 800 A |
| Maximum AC Volts | 42 V |
| Maximum DC Volts | 50 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 74.8 V |
| Varistor Voltage (Min) | 61.2 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 68 V |
| Capacitance @ Frequency | 1000 pF @ 1 MHz |