V07E50PL2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V07E50PL2T
Description:
RADIAL VARISTOR 07MM ROHS/LEAD F
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 10J
Series LV UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz