
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P140P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 220V 1.75KA DISC 7MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.6118
6.118
25
0.57456
14.364
100
0.469015
46.9015
250
0.435632
108.908
500
0.370747
185.3735
1000
0.2966
296.6
2500
0.268793
671.9825
5000
0.250258
1251.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 13.5J |
| Series | UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 140 V |
| Maximum DC Volts | 180 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 242 V |
| Varistor Voltage (Min) | 198 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 220 V |
| Capacitance @ Frequency | 160 pF @ 1 MHz |