V07P17AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P17AUTO
Description:
VARISTOR 27V 800A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 2.8J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 20 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 29.7 V
Varistor Voltage (Min) 24.3 V
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Capacitance @ Frequency 2100 pF @ 1 MHz