V07P20AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P20AUTO
Description:
VARISTOR 33V 800A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 4.2J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Capacitance @ Frequency 1620 pF @ 1 MHz