V07P35AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P35AUTO
Description:
VARISTOR 56V 800A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 9J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 MHz